Návrat do práce po mateřské - vizážistka radí, jak přizpůsobit image

Datum publikace: 09.05.2017

Kategorie: Psychika | Krásná maminka

Mateřská dovolená utekla jako voda a čas nástupu do zaměstnání se blíží mílovými kroky. Užíváte si poslední chvíle se svým drobečkem a pomalu se již připravujete na nový životní kolotoč.

Skloubit práci, domácnost, a ještě starost o dítě maminkám natolik zaměstná hlavu, že jim nezbude čas zamyslet se nad tím, jak vypadají. Přeci jen po tak dlouhém časovém úseku, ve kterém jste byla maminkou na plný úvazek, si návrat do pracovního světa žádá nějakou změnu. A pro tu se rozhodla i paní Lucie (35 let), maminka dvou dětí, která novou vizáží chtěla získat sebevědomí. Svěřila se do rukou odborníků ze studia ProBeauty a udělala dobře. Rozhodli jsme se zjistit více o možnostech proměny a požádali jsme ostřílenou vizážistku Moniku Romanowskou, aby nám poradila, jak přizpůsobit svou image nástupu do práce.

Paní Moniko, i pro Vás byla mateřská dovolená impulsem k tomu, abyste se začala více zajímat o svůj vzhled a vybočila tak ze stereotypu. Je podle Vás důležité, aby o sebe maminky staraly a nenechaly se domácím stereotypem zlákat k tomu, aby o sebe přestaly pečovat?
Jsem maminkou dvou holčiček, i když si občas říkám, že povahou jsou to spíše kluci. Na MD bylo pro mě velmi důležité nezapomínat na sebe a zachovat jakýsi rituál péče o svůj vzhled. To mi pomohlo cítit se žensky a zároveň mít vyhrazený čas jen pro sebe. Ten maminkám vždy chybí, protože si myslí, že to, že se obětují,  je jediným měřítkem toho, jak být dobrou mámou. Ono to tak není. Dobrá máma je spokojená máma. Je k tomu, myslím si, nutné umět relaxovat, vypnout, odpočinout si a myslet aspoň chvíli na takové ty holčičí věci… nalíčit se, natočit si pár vln žehličkou, obléknout si hezké šaty.

velká změna dle barevného typu

Důležitým milníkem je nástup do zaměstnání po mateřské dovolené. Měly by maminky zvážit proměnu stávajícího vzhledu?
V průběhu MD žena většinou zaplní svůj šatník především pohodlnými věcmi, které bez výčitek svědomí může ušpinit či poničit. Ona si je samozřejmě neponičí sama, o to se postará miminko. Maminky preferují v tomto období volné střihy, které maskují nedokonalosti postavy. Návrat do zaměstnání je skvělým impulzem ke změně stylu oblékání. Už pár měsíců po porodu doporučuji inventuru šatníku a obnovu se zaměřením na tvar postavy a obor, ve kterém budete pracovat. Čím kreativnější typ zaměstnání (např. reklamní agentura), tím více si musíte hlídat, co je trendy, co je „in“. Čím konzervativnější obor (např. banka), tím důležitější je zpracování látky a dress code. V obou případech je dobré se poradit s odborníkem, který ušetří váš čas při hledání těch správných kousků, ve kterých se budete cítit připravená na nové výzvy.

Je lepší pojmout změnu image razantně nebo raději postupovat pomalu, postupně?
To záleží na osobnosti klientky a také finančním rozpočtu. Pokud je spíše spontánní a nemusí počítat každou korunu, doporučuji radikální změnu: vše, co není slušivé, darovat na charitu a začít znova s čistou kartou. Pokud klientka je spíše konzervativní a dlouho se pro proměnu rozhoduje, razantní změna jí neprospěje. Je potřeba vše dělat malými kroky, změnou detailů (např. doplňků, líčidel, modelace vlasů). Vyplatí se stavět nový styl na tom, co v šatníku už má, aby nepřišla o pocit stability.

ideální odstín je otázkou barevného typu

Ačkoli maminka nastoupí do práce, bude se pravděpodobně muset před ochodem postarat o dítě, odvést jej do školky. Při ranní rutině už jí tak nezbude moc času sama na sebe. Můžete maminkám doporučit účes, který nebude náročný a složitý na úpravu?
To, jestli je účes jednoduchý na úpravu, nezáleží až tak na délce vlasů, ale spíše na střihu. Takže rozhodně doporučuji najít kadeřníka, který dbá na propracovanost účesu. Obecně vzato kratší účesy jsou rychlejší na mytí, foukání a modelaci – je ale potřeba častěji docházet na doladění střihu (cca jednou za měsíc). U delších vlasů platí, že mytí a foukání je časově náročnější, ale na druhou stranu nemusí se to dělat denně. Velmi často stačí vlasy jen v předklonu vyfoukat, aby získaly nádherný objem. Vždy je potřeba účes řešit komplexně: délka a střih vlasů by měly sedět k tvaru obličeje a postavy, střih se odvíjí také od struktury vlasů, jejich tendenci k maštění či tzv. vírům, lízancům či jiným odchylkám v růstu vlasů. Neexistuje tedy jeden nejlepší účes, který zaručeně sedne každé z vás. Pokud vám to kadeřník bude tvrdit bez další konzultace se zohledněním vašeho životního stylu, rychle odejděte pryč.

Maminky, které byly dlouhý čas zvyklé na jednu a tu stejnou vizáž, mohou být z proměny nervózní a nesvé. Je podle vás lepší vsadit na přirozenou barvu vlasů nebo se odvázat melírem či máte jiný tip?
Ideální barva vlasů vždy vychází z přírodní barevnosti klientky. U přirozeně tmavých vlasů není dobré je extrémně zesvětlovat, velmi často stačí změna nádechu. U světlých vlasů se často osvědčuje melír či balejáž. U středních tónů je prostor na radikálnější změny, odbarvení na blond, či výrazný, např. zrzavý odstín. Je potřeba znát svůj barevný typ a ten vám zaručí, že nový odstín vám sedne. Často pomůže si vzpomenout, jaké jste měla vlasy v dětství, návrat ke kořenům je velmi spolehlivá cesta k ideálnímu odstínu.

Změna barevnosti šatníku podle barevného typu

Kromě účesu je dobré přizpůsobit zaměstnání i styl líčení. Poradíte maminkám, jaké odstíny líčení se k nim hodí, případně s ohledem na dané zaměstnání?
Volba barevnosti líčení závisí především na barevném typu. Dalším klíčem je odstín duhovky: pro zelené oči jsou vhodné fialové či růžové odstíny, pro modré oči odstíny oranžovo-hnědé, pro hnědé oči zlatavé tóny, zelené a modré. Platí pravidlo: čím kreativnější zaměstnání, tím více barevné a odvážné může být líčení. V konzervativní sféře je potřeba, aby líčení bylo nenápadné a spíše dělalo dojem upravenosti, nikoliv zmalovanosti. Vyplatí se tedy odstíny hnědé či grafitové. Žena si vždy může dopřát barevnou rtěnku a tam vyjádřit svoji osobnost. Čím výraznější barvy, tím, více upoutáte pozornost k zubům (a jejich stavu) a verbálnímu projevu. Červené rtěnky jsou tedy obzvlášť vhodné pro vedoucí pozice či na přednášky. Navíc v červené rtěnce vždy budete vypadat sebevědomě.

Rychlý na úpravu a velmi moderní účes se zajímavou ofinou

Na závěr ještě zabrouzdáme do módy. Mohla byste maminkám poradit, čím by se měly řídit při výběru oblečení a obuvi, aby k sobě ladily?
Je několik triků, jak sladit oblečení. Nejznámější je ten, že zopakujete barvu doplňku s barvou, kterou máte na sobě (monochromatické schéma). Není potřeba dodržovat identický odstín, osvědčí se i mírně světlejší či tmavší. Méně známý způsob ladění, a tím i více sofistikovaný, je analogické schéma, čili kombinování dvou barev, které jsou vedle sebe v barveném kruhu (nebo duze), např. červené s oranžovou, nebo modré s fialovou. Barva bot může být v outfitů dominantní, pokud máte hezké nohy či lýtka. Pokud Vaši přednosti nohy nejsou, zvolte nenápadnou barvu (šedou, hnědou, černou či tělovou). Obecně platí, že barva bot by se v oblečení měla někde ještě objevit (např. v barvě pásku, šperku, šátku či halenky). Rozhodně už ale neplatí, že jediná správná volba je koupit sadu kabelka + boty z identické látky. Působí to spíše staromódně a usedle.

Za cenné rady a tipy děkujeme vizážistce Monice Romanowské ze studia ProBeauty, kde se specializují na proměnu image.

Tagy: nový šatník | nový účes | rady v líčení | Vizáž

Čtěte na Rodičům

Komentáře