zdroj foto pexels.com

Hádáte se se sousedy? Hledejte chybu v sobě

Datum publikace: 18.08.2016

Kategorie: Partnerské vztahy | Mezilidské vztahy | Psychika

„Naši sousedé si pořídili psa, ten v noci štěká a my nemůžeme spát.“ „Naši sousedé mají malého kluka, ten neustále křičí a ruší nás.“ „Naši sousedé nám dupou nad hlavou, hluk se rozléhá celým bytem a my nemůžeme ani koukat na televizi.“ Většina sousedských sporů začíná podobnými větami. Jsou to ale skutečné příčiny vašich sporů?

Staří kostlivci ve skříni

Je jasné, že štěkající pes nebo křičící dítě vás můžou rušit. O tom žádná. Často ale za vaší „nenávistí“ k sousedům stojí něco úplně jiného. Něco mnohem staršího, hlouběji zakořeněného a stále ještě nevyřešeného.

Sousedské vztahy se totiž nenaruší ze dne na den. Pokud máte souseda za jednoho z nejlepších kamarádů, tak mu štěkajícího psa odpustíte. Anebo s ním zajdete na pivo a vymyslíte způsob, jak situaci vyřešit.

Co mu postavit boudu s oploceným výběhem na druhé straně pozemku, kde jeho štěkot skoro neuslyšíte? Co ho na noc zavírat v domě, aby neběhal po zahradě? Anebo s ním absolvovat profesionální výcvik, aby tolik nejančil? Možností je spousta.

Za vaší nelibostí vůči sousedům však obvykle nestojí pes. Stojí za tím již dlouho neřešené problémy, které se nabalují a nabalují po dlouhé měsíce a roky. A štěkající pes je pouhou záminkou, jak tento problém konečně ventilovat navenek. Takzvaně „upustit“.

Pomoct může mediátor

Jestliže se tedy hádáte se sousedem, zkuste se na chvilku oprostit od myšlenky, že předmětem sporu je pes, dítě nebo cokoliv jiného, co vás teďka momentálně štve. Vraťte se do minulosti, vzpomeňte na své sousedské začátky a vybavte si období, kdy jste spolu ještě vycházeli dobře.

Kdy se to začalo kazit? Co bylo tehdy příčinou? Oním spouštěčem problémů? A existuje šance to teď zpětně ještě napravit?

Pak svého souseda pozvěte na kafe/pivo/zahradní párty a zkuste si s ním otevřeně promluvit. Bez výčitek, bez emocí. Vraťte se společně k jádru vašeho dávného problému, vyslechněte si jeho argumenty a přidejte k tomu ty vaše. Dost možná zjistíte, že onen problém je úplná prkotina – a že ten pes vlastně neštěká až tak hlasitě.

Pokud jsou vaše spory v tak pokročilé fázi, že už nejste schopni si se sousedem normálně sednout a povídat, využijte pomoci mediátora. Mediace jako forma mimosoudního řešení sporů je v Česku čím dál oblíbenější a přináší skvělé výsledky – více si o ní přečtěte třeba na tomto webu.

Ve zkratce mezi vás a souseda vstoupí nezávislá osoba, tzv. mediátor, který vede jednání a usměrňuje komunikaci mezi oběma stranami tak, aby byla konstruktivní a věcná. Někteří mediátoři dokonce nabízejí jednostrannou mediaci – to pokud by váš soused na nějaká jednání vůbec nechtěl přistoupit.

Během mediace obvykle padne spousta faktů a argumentů, o kterých jste až doposud neměli ani ponětí. Pomůže vám lépe pochopit souseda a jeho pocity, stejně jako jemu lépe pochopit vás. A s takovými základem už je vyřešení sousedských sporů mnohem, mnohem jednodušší.

 

Tagy: komunikace | Mediátor | Mezilidské vztahy

Čtěte na Rodičům

Komentáře