Letní neduhy - kinetóza, nevolnost na cestách

Datum publikace: 22.07.2014

Kategorie: Těhotenství | Zdraví a výživa | Zdraví v těhotenství | První pomoc

Nevolnost při cestování autem, autobusem, nebo i letadlem trápí poměrně hodně dětí, ale i dospělých. Podíváme se na to, co ji způsobuje, a jak ji léčit nejen medikamenty, ale i přírodní cestou.

Nevolnost z cestování - odborně kinetóza postihuje nejčastěji děti, těhotné ženy a osoby náchylné na migrény. Může se objevit jednorázově, ale mnoho citlivých jedinců trápí její příznaky pravidelně při každé cestě. Příčinou této nevolnosti nejsou, jak se mnoho lidí domnívá žaludeční obtíže, ale podráždění takzvaného rovnovážného ústroji, které se nachází ve středním uchu. Žaludeční nevolnost je tedy až jedním z příznaků kinetózy. Mezi další její projevy patří: bledost a vyčerpání, studený pot, zrychlený dech a závratě.

Proč k nevolnosti vůbec dochází?
Je to proto, že mozek vyhodnocuje najednou dvě protichudné informace - vaše oči sledují pohyb, ale tělo dostává signály, že se hýbe. Díky tomu dochází k podráždění vegetativního svalstva. Rozdíl nastává i v šíři zorného pole, které zrovna máte. Pokud máte velký výhled, tělo si snáze uvědomí míru Vašeho domnělého pohybu a bude Vám hůře. Velmi nepříjemné, a pro někoho až nemožné, je čtení za jízdy - ať už knihy, nebo jen sms v telefonu. Je to dáno opět tím, že písmena jsou statická a Vaše tělo vyhodnocuje ubíhající krajinu jako pohyb těla.

Pokud u Vás, nebo dětí tyto problémny již nastaly, je dobré pomoci tělo snáze se s nimi vyrovnat. Proto je dobré před cestou nejíst tučná a mastná jídla. Hladovění se však nedoporučuje, prázdný žaludek je ke kinetoze náchylnější. Doporučuje se také sledovat z okna auta vzdálený bod. Děti navíc můžete zabavit nějakou hrou spíše ale spovního charaktru, karty a vyplňovačky jsou naopak zcela nevhodné. Proti nevolnosti pomůže také čerstvý vzduch a samozřejmě časté přestávky, ideálně po dvou hodinách. Pokud můžete, zvolte jízdu autem v noci, ve tmě reaguje rovnovážný systém méně citlivě.

Zázvorové bonbony jsou výborným pomocníkem proti Kinetoze

Léky nebo přírodní preparáty
Asi není třeba představovat nejrozšířenejší lék proti kinetoze - Kinedryl. Pokud ale neradě zatěžujete organismus léky, zkuste zázvor. Ideální na cestu jsou kvalitní zázvorové bonbony, nebo kandovaný zázvor, které můžete po cestě žvýkat a mít je vždy při ruce. A narozdíl od Kinedrylu je můžete používat i dlouhodobě, na příklad na výletech, kterými si spestříte dovolenou. Tip redakce: Vyzloušejte třeba zázvorové bonbony Gin Gins.

 

Tagy: kinetóza | nevolnost při cestování

Komentáře